The following are first place winners from the Butler Farm Show.
CLOTHING
APRON, Debbie Vensel, Butler
CHILD'S TOP, Debbie Vensel, Butler
GIRL'S DRESS, Debbie Vensel, But...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
PAINTINGS & DRAWINGS
LEAD PENCIL, Mike Vinton, Prospect
COLORED PENCILS, Ashley Nagle, Chicora
PEN & INK,...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
BAKED GOODS
QUICK BREAD - BISCUITS, Ruth Monnie, Butler
QUICK BREAD - CORN BREAD, Michele Rager, Vandergr...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
YOUTH
Vegetables
GREEN SNAP BEANS, Melissa Drake, Slippery Rock
YELLOW SNAP BEANS, Melissa Drake, Slipper...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Beef Cattle
ANGUS
SPRING HEIFER CALF, Rachel Beacom, Tarentum
JUNIOR HEIFER CALF, Paul R. Merten III, Eva...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Junior Show - Sheep
SUPREME CHAMPIONS
SUPREME EWE, Rylee Colteryahn, Prospect
SUPREME RAM, Jack Meiser, B...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Sheep/Wool
CHEVIOT
SPRING RAM LAMB, Connie Dunn, Butler
CHAMPION RAM, Connie Dunn, Butler
SPRING EWE LAMB...
The following are winners from the Butler Farm Show.
BEST IN SHOW
Youth Vegetables & Fruit, Colton Fresh, Butler
Youth Foods - Ages 12 & Under, Lexi Wagner, Connoquenessi...
The following are winners from the Butler Farm Show.
BEST IN SHOW
Clothing, Debbie Vensel, Butler
Needlework, Anita Morrison, Valencia
Afghans, Rose Ferraro, Butler
Quilt...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
RABBITS
RABBIT BREEDS
AMERICAN BLUE/Int. BUCK, Jinnie-Ann Stora, Evans City
AMERICAN BLUE/Jr. BUCK, Jinni...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Supreme Champions
SUPREME CHAMPION HEIFER, Ryleigh Henry, Kennerdell
SUPREME COW/CALF ALL BEEF, Ryleigh H...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Dairy
Diary - Brown Swiss
SPRING HEIFER CALF, Chloe J. Setzenfand, New Brighton
WINTER HEIFER CALF, Four ...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Alpaca Showmanship
ALPACA SHOWMAN/ AGE 19 & OVER, Christina Black, Butler
Alpaca Obstacle Course
ALPACA ...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Alpaca Champions
GRAND CHAMPION ALPACA SHOWMAN, Owen Black, Butler
RES. GRAND CHAMPION SHOWMAN, 1st - Vir...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Fruits
APPLES - GOLDEN DELICIOUS, Robert Orsborn, Renfrew
APPLES - RED DELICIOUS, Robert Orsborn, Renfrew...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Grain & Seed Crops
FIELD CORN, Lee Ambrose, Butler
INDIAN CORN, Paul Drake, Slippery Rock
POPCORN, Cindy ...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Chickens
DELAWARE / HEN, Anjulie Mitchell, Sarver
DOMINIQUE / HEN, Joktan Hartle, Boyers
JERSEY GIANT / B...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
HORSES
REGISTERED PERCHERON
MARE, YELD 4 & Older, Shelley Zoelle, Renfrew
SENIOR CHAMPION MARE, Sh...
The following is a first place winner from the Butler Farm Show.
JUNIOR SHOW - TRACTOR HANDLING CONTEST
TRACTOR HANDLING, Garrett Miller, Saxonburg
...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
JUNIOR SHOW - RABBITS
CHAMPIONS
GRAND CHAMPION RABBIT, Emmalyn Schaffner, Butler
RES. GRAND CHAMPION RAB...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Foods
4-JAR DISPLAY
Sweet Spreads, Nicole Michel, Renfrew,
QUICK BREADS
Vegetable Bread, Julianna Perotti...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Garden Vegetables
BUSH BEANS, Danny Mottern, Chicora
YELLOW WAX BEANS, Donna Drake, Slippery Rock
GREEN ...
The following are first-place winners from the Butler Farm Show.
Alpaca Showmanship
AGE 19 & OVER, Christina Black, Butler
Obstacle Course
AGE 19 & OVER, Owen Black, Butl...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Goats
Alpine
MILKING DOE - 3 & 4 YEARS OLD, Cheyenne Henry, Chicora
SENIOR BEST OF BREED, Cheyenne Henry,...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
JUNIOR SHOW-GOATS
Goat Champions
BEST SENIOR DOE IN SHOW, Alexandria Mikolaczyk, Chicora
BEST JUNIOR DOE ...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Watermelon Eating Contest
Jr. Division, Alivia Miller, Butler
Sr. Division, Chris Zedreck, Butler
Pedal P...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
500 JUNIOR SWINE
Market Swine - Hogs
WEIGHT DIVISION 1, Mason Dupe, Butler
WEIGHT DIVISION 2, Colt Teets,...
The following are first place winners from the Butler Farm Show.
Wine - Home Produced Wine
Dry Red
Single Varietal, Gary Boarts, Butler
Sweet Red
Single Varietal, Joe Fl...